X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری


در رقابت طراحی پلازای مرکزی شهر ماگوک در سئول، که در تقاطع خیابان فستیوال در مرکز این شهر قرار گرفته است، پروژه ی تسلیمی معماران ووریدونگین، با طرحی پیچیده در محیط شهری اطراف خود به عنوان برنده انتخاب شده است.

این پلازا که محل تقاطع دو خط متروی شهری اصلی و قطار فرودگاه اینچئون می باشد، به یک گره ترافیکی بزرگ تبدیل شده است. سایت این پلازا، در نزدیکی اکوسیستم و فضای سبز متعلق به رودخانه هان قرار گرفته است و با اتصال به پارک جونگنگ و یک رابط فضای سبز بزرگ، به صورت بخشی از یک سیستم فضای سبز پیوسته درآمده است.

جهت گسترش جریان طبیعت گرای این منطقه ی سبز، یک پل عابر پیاده در محور شمال- جنوب سایت قرار گرفته است. با استقرار این پل، نه تنها هدف ارتباط میان پارک جونگنگ و رابط فضای سبز که به دلیل گذر خیابان فستیوال قطع شده، برقرار گشته است؛ بلکه از لحاظ عملکردی و توصیفی، این پل می تواند به یک شناسه ی شهری نیز بدل گردد. مسیر عابر پیاده، منطقه ی تجاری غربی را از میان پلازای فرورفته به خیابان فستیوال متصل می نماید.

پوسته ی خارجی پل عابر پیاده از پنل های خورشیدی، شیشه، دیواره های سبز و چراغهای ال ای دی تشکیل شده است. الکتریسیته ی بوجود آمده از این پنل های خورشیدی توسط چراغ های ال ای دی استفاده می گردند که توسط میزان رفت و آمد عابرین پیاده کنترل می گردد.

در مسیر اتصال به مترو، حسگرهای حرکتی نصب شده اند و اجزای فیزوالکتریک نصب شده بر کف پلازا، انرژی جنبشی ناشی از حرکت افراد پیاده را به سرعت به انرژی الکتریسیته تبدیل می نمایند، به طوریکه این انرژی به صورت لحظه ای منتقل گشته و محیط اطراف را روشن می نماید.

این سیستم های تعاملی به ترویج ارتباطات میان مردم و افزودن نشاط بیشتر به این پلازا کمک بسزایی خواهد نمود. پلازای فرورفته در سطح زیرزمین، اینستالیشن های متنوعی را جهت فعالیت های گوناگون اجتماعی ارائه می نماید. تراس های اطراف و سیرکولاسیون عمودی پلازا جهت ارتباط با سطح همکف، لایه های بیشتری را به فضا می افزاید تا تجسم پیچیده تری را ارائه نماید.

امکانات تجاری که نیاز به دسترسی های بیشتری دارند، در زیر تراس ها و بر روی سطح دوم جای گرفته اند؛ فضایی که جهت اتصال مترو و ترمینال طراحی گشته است. در این میان، یک مرکز خرید با ارتفاع متوسط نیز در سطح زیرزمین همراه با یک فضای نمایشگاهی استقرار یافته است.

از طریق بازشویی بزرگ، نور و تهویه طبیعی ِ فضای زیرزمین تامین می گردد. علاوه بر این، استفاده از عناصر سازگار با محیط زیست همچون حفاظت از جنگل کاری ها، سیستم جمع آوری آب باران، همراه با استفاده از انرژی گرمازمینی و انرژی خورشیدی، این پروژه را در بهینه سازی مصرف انرژی پیشتاز نموده اند.

طراحان این پروژه امیدوارند که با امکان انجام فعالیت های متنوع شهری، این پلازا همچون یک ارگانیسم زنده و پیچیده در محیط شهری ِ اطراف خود، همراه با برنامه های کاربری داخل و خارج میدان به یکپارچه سازی و تکمیل این منطقه ی شهری کمک نماید.


پلازای مرکزی ماگوک

پلازای مرکزی ماگوک


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد