معماری فولدینگ ، نمونه فولدینگ ، فولدینگ ،foldingفولدینگ یک روند شکلی است که برای ربط عناصر ناهمخوان و مختلف در یک ناحیه یا ساختمان در یک ترکیب چند لایه ای و پیوسته صورت می گیرد.
این شیوه یک طرح نظری نیست.در سطح عملی ،فولدینگ میتواند در مورد مسائل گوناگون طراحی به کار رود.از جمله مواردی که در آن عناصر مختلف برای متصل شدن به هم به روشی نیازمند هستند که در آن درز یا شکاف وجود نداشته باشد.فولدینگ به دو دلیل عمده می تواند سبک قابل قبول باشد:
نخست آنکه مبتنی بر علم گرافیک جدید است و زیبا شناسی دکانستراکتیویست نتایج شکلی جدیدی به دست می دهد و همچنین عملیات گرافیکی را با هم ترکیب کرده و به صورت ترکیب های غیر قائم در می آورد.

فولدینگ به عنوان یک چهار چوب فلسفی ماهیت معماری را روشن و آشکار می کند.این نه به عنوان پدیدهای کاملا تصمیم گرفته شده و اتفاقی،بلکه خود امری بدیهی است همانگونه که امور بی نظم و بی هدف با پدیدهای اتفاقی تفاوت دارد.معماری فولدینگ با شکلهای کاملا اتفاقی متفاوت است.

شرایط معماری به صورتی است که نه شکل به صورت کامل تصادفی است و نه به طور ذاتی دارای معناست بلکه این نوع معماری را می توان اساسا به عنوان (شبه تصادف)تلقی کرد.

کسانی که مجله فولدینگ در معماری دوره 63 را مطالعه کرده اندممکن است اصلاحات فنی همچون نقطه انعطاف،هندسه توپولوژی و علاقه به شبکه های فولد دلوز را بخاطر داشته باشند.

استدلال ما از فولدینگ چیزی شبیه این موضوع است:معماری پست مدرن یک واکنش در برابر معماری مدرنیسم بود.

در این مباحث کار معمار به کارگیری (ناهماهنگی های ناهموار)-کلاژ است.اثر بایستی به صورتی که ممکن است، هم به لحاظ فرم ناهمگون و هم در ظاهر شکسته شده باشد.

انتقاداتی که علیه معماری دکانستراکتیویست صورت گرفت با نظر ها و ادعاهای لین باعث شد که او فولد را جاگزین شکلی برای کلاژ پیشنهاد کند.در نظر او این جایگزینی ،جهت یکپارچه کردن عناصر نامرتبط و برنامه طرح در یک ترکیب چندگانه انعطاف پذیر و هماهنگ صورت می گیرد.
ماهیت فولدینگ بر این نظریه ها استوار است که به طور غیر پیوسته عمل می نماید ولی یک طریقه پیوسته بهتر از طریقه ناسازگار است.این نکته می تواند ادعای لین را مبنی بر به کار بردن هندسه توپولوژیک برای خلق سطوح تا شده که ناپایدار و انعطاف پذیر هستند حاصل نماید.

طرح مرکز انجمن نارا در ژاپن طرح بهرام شیردل نمونه ای از شواهدی بر معماری فولدینگ می باشد همچنین می توانیم به طرح پارک ربستاک پیتر آیزنمن که یک طرح مسکن شهری در فرانکفورت است اشاره کنیم.

در طراحی فولدینگ،سطح ساختمان خود را برای انواع جدیدی از بیان آزاد می نماید ولی بدون پیچیدگی که مقیاس انسانی را از دست داده و نتیجه آن شبیه به مونومان های مدرنیسم می شود.نمونه از معماری فولدینگ : الهام گرفته از  Origami

 معماری فولدینگ ، نمونه فولدینگ ، فولدینگ ،folding


معماری فولدینگ ، نمونه فولدینگ ، فولدینگ ،folding


معماری فولدینگ ، نمونه فولدینگ ، فولدینگ ،folding


معماری فولدینگ ، نمونه فولدینگ ، فولدینگ ،folding


معماری فولدینگ ، نمونه فولدینگ ، فولدینگ ،folding

معماری فولدینگ ، نمونه فولدینگ ، فولدینگ ،folding

معماری فولدینگ ، نمونه فولدینگ ، فولدینگ ،folding


معماری فولدینگ ، نمونه فولدینگ ، فولدینگ ،folding


معماری فولدینگ ، نمونه فولدینگ ، فولدینگ ،folding


نظرات (3)
پنج‌شنبه 23 خرداد‌ماه سال 1392 ساعت 08:16 ب.ظ
مجموعه دوم هنر معماری؛ طراحی داخلی ۲
http://www.booktolearn.com/?p=1455

دانلود کتاب اصول طراحی داخلی
http://www.booktolearn.com/?cat=37
امتیاز: 0 0
سه‌شنبه 28 خرداد‌ماه سال 1392 ساعت 03:48 ب.ظ
سلام دوست من
یه پیشنهاد خوب براتون دارم.
تک تک بازید کنندگانتان را به پول تبدیل کنید.
شما میتوانید بدون صرف هیچ وقتی و تنها با یکبار عضویت و قرار دادن کد پاپ اپ در وبلاگ خود به تعداد تمامی بازدید کننده های وبلاگ خود از ما دریافتی داشته باشید.
اگر میخواهید از وبلاگ خود درآمد داشته باشید پس از ورود به سایت وعضویت؛ وارد پنل کاربری خود شده و طبق راهنمایی های موجود کسب درآمد خود را آغاز کنید.
مزایای این سیستم نسبت به روشهای مشابه.
هر بازدید از وبلاگ شما20ریال.
امکان جذب زیرمجموعه(هر بازید از سایت یا وبلاگ زیرمجموعه10ریال).
در هر 2 ساعت برای هر آی پی منحصر به فرد ، یک بار پاپ آپ محاسبه خواهد شد( 12برابر بیشتر از حد معمول درآمد خواهید داشت).
برای اطلاعات بیشتر به وبلاگ زیر مراجعه فرمایید
http://parspa2013.persianblog.ir/
دوشنبه 14 مرداد‌ماه سال 1392 ساعت 06:05 ب.ظ
سلام سایت خیلی خوبی دارید.. من شمارو لینک کردم ..خوشحال میشم منو لینک کنید...

خواستید لینک کنید خبرم کنید..ممنون
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد